Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Piece |
| Power | 50 HP |
| Blower Type | Centrifugal Blower |
| Airflow (Capacity) | 8000 m³/hr |
| Color | Brown |
| Static Pressure | 1200 mmWC |
| Material of Construction (MOC) | Mild Steel (MS) |
| Body Material | Stainless Steel |
| Brand | MARVEL |
| Phase | Three Phase |
| Drive Type | Direct Drive |
| Product Type | Air Blower |
| Usage/Application | Combustion, Fume Extraction, Dust Collection |
| Payment Terms | AGAIST PI |
| Blower Stage | Single Stage |
| Motor Speed (RPM) | 2880 RPM |
| Air Flow Rate(CFM) | 3500 |
| RPM | 3000 |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 1 Unit |
| Fan Type | Centrifugal |
| Fan Speed(RPM) | 3000 |
| Airflow | 3000 |
| Static Pressure | 301–600 mmWC |
| Pressure | 393-247 Pa |
| Drive Type | Direct Drive |
| Application | Kiln, Boiler, Furnace, Combustion Air |
| Fan Speed | 500-1000 rpm |
| Warranty | 1 year |
| Impeller Material | Mild Steel |
| Temperature Rating | ≤ 150°C |
| Material | Mild Steel |
| Voltage | 220V / 380V / 420V |
| Phase | 1/3 |
| Frequency | 50/60 Hz |
| Motor Power | 5 HP |
| Surface Treatment | Color Coated |